Poslední aktualizace této stránky: 16.10.2023 15:18:23 .

AlgheroCo je to: město
Provincie: Sardinie - SASSARI (severní část)
Poloha: západní pobřeží, asi 35 km jihozápadně od Sassari
GPS: 40°33'46.094"N, 8°19'2.409"E
Kde to je? mapa Google


Alghero leží na západním pobřeží Sardínie.

Přezdívá se mu Malá Barcelona - jednak má katalánský vzhled, a také proto, že vzdálenost přes moře k Barceloně (španělská Katalánie) je 300 kilometrů. V roce 1354 město dobyl král Pedro Aragonský a původní obyvatele nahradili noví obyvatelé z Katalánie a Aragonie. Údajně se zde dodnes mluví téměř čistou katalánštinou - keramické tabulky s názvy ulic jsou proto dvojjazyčné: nejen italsky, ale i katalánsky. V městečku Alghero je mezinárodní letiště, přístav, železnice a žije především z turistického ruchu. Je zde mnoho hotelů a restaurací, hodně služeb, hodně zábavy, což prý není na jiných místech ostrova až tak obvyklé.

Velké jezero, pomalu rostoucí stalagmity a stalaktity, hluboké temné chodby, to je Grotta di Nettuno, jedna z nejmalebnějších jeskyní na ostrově. Je přístupná lodí, plující několikrát denně z přístavu Alghero kolem mysu Caccia. Jeskyně měří 1200 metrů a krápníky, jezírka a další krasové jevy nabízejí překrásnou podívanou.

Pobřeží od Alghera k městečku Bosa je známé jako Korálová riviéra (Riviera del Corallo) a kromě červených korálů se pod hladinou moře vyskytují i langusty. Celá oblast je vhodná pro zájemce o potápění

Město Alghero, Sardinie
Foto: Evondue , Pixabay

Alghero - Sardinie

Dvojjazyčně psané cedule jako označení ulic - katalánsky a italsky. Alghero, Sardinie

Kromě dvojjazyčných cedulek i tady lze - jako často na jihu Evropy - vidět šikovný systém sušení prádla mezi domy. Prádelní šňůry vedou přes jednoduchý systém kladek a hospodyně na ně věší prádlo - pověsí a popotáhne, pověsí a popotáhne... a tak dál.

Systém sušení prádla mezi domy. Alghero, Sardinie

Šperky z červeného korálu ve výloze obchodu v Algheru, Sardinie

Foto výše: Šperky z červeného korálu ve výloze obchodu v Algheru
Alghero je údajně jedno z nejkrásnějších míst na Sardinii, ovšem nezapomínejme že Sardinie je krásná celá. Alghero samotné sestává ze starého města s řadou památek, a z nové turistické části.


MAPA
Alghero - video
Související odkazy:
Alghero - Wikipedia, the free encyclopedia