Pro předpověď počasí klikněte na stát: Přehled teplot moře - klikněte zde

Poslední aktualizace této stránky: 19.08.2022 08:16:42 .

Olbia




Co je to: město
Provincie: Sassari
Poloha: východní pobřeží

Kde to je? mapa Google




Olbia na Sardinii (cca 45 tisíc obyvatel) je hlavním městem provincie Gallura, přístav (i pro trajekty) a také letiště

Je situováno v zátoce, která ho chrání před mořskými větry a je vybaveno funkčním přístavem a letištěm.

Podle pověsti ho založila mytologická postava Iolao nebo řečtí fokijští osadníci z Marseille, ale ve skutečnosti bylo pravděpodobně založeno punskými kmeny mezi 6. a 4. stoletím př. n. l. Během římského období byla Olbia důležitým centrem na cestě do Ostie. Po období úpadku bylo město Olbia kolem roku 1000 obnoveno a stalo se hlavním městem pánů z Gallury pod názvem Civita nebo Terranova. Předpokládá se, že středověké město se nacházelo kolem románského kostela San Simplicio s kamennou klenbovou konstrukcí (z 12. století), který je považován za nejvýznamnější památku města. V moderní době město zažívalo střídavá období rozvoje, která byla vždy spojena s rozkvětem přístavu. V roce 1939 město dostalo zpět svůj název řeckého původu. Jeho rozvoj je spjatý s rozkvětem turistického ruchu započatým v šedesátých letech minulého století na pobřeží Costa Smeralda. Provincie Gallura oplývá archeologickými a historickými památkami. Jsou zde početné nuragy a hroby obrů, z nichž vynikají ty na území Arzachena.
Ekologicky významné je souostroví Maddalena, na kterém se nachází stejnojmenný národní park a který se skládá ze čtyř hlavních ostrovů (La Maddalena, Caprera, Santo Stefano, Spargi) a dalších menších ostrovů, z nichž nejznámější je ostrov Budelli pro jeho růžovou pláž. Zajímavá je také návštěva Garibaldiho domu na ostrově Caprera, kde je zachováno zařízení a předměty z posledního období generálova života.



Pro milovníky památek zde máme tyto tipy: žulový kostel San Simplicio z 11. století - koukněte sem na Wikipedii, kostel San Paolo ze 17. století na náměstí Piazza Santa Croce. Bez zajímavosti není ani to, že zde existoval přístav, který vybudovali Římané a kde přistávaly lodě z Ostie: nyní zde probíhá průzkum a byly objeveny i římské lodě (nedaleko stávajícího přístavu, severním směrem). V Olbii žije víc jak třicet tisíc obyvatel a v městě jsou dodnes k vidění zbytky hradeb.
 

My jsme navštívili Olbii jen velmi krátce, a to cestou domů: přijeli jsme do přístavu v sobotu navečer, zaparkovali auto a chvíli pozorovali cvrkot při nakládání a vykládání trajektů. Jak přicházela tma, rozhodli jsme se, že se projdeme večerním městem a někde si dáme kávu.

Překvapilo nás, že některé ulice v centru jsou uzavřené zákazem vjezdu a že ti, kdo zákaz porušili, riskují pokutu (foto: pokuta se už píše).
  

V zápětí jsme pochopili proč: zde v sobotu večer vyrazí do ulic nebývalé množství lidí a veselí se, popíjí, prochází se, kluci hrají fotbal, a podobně: proto jsou některé z ulic uzavřeny. Všechny obchůdky na zdejších třídách jsou otevřené. Fotografií opravdu jen pár, bylo hodně po osmé večer a jsou vyrobené doslova za pochodu a kvalita tomu bohužel odpovídá.






15 km "východním" směrem (východní pobřeží směrem na jih po silnici SS125) můžete spatřit překrásný ostrov Tavolara.







Klíčová slova: Olbia, Olbie, Sardinia, přístav, trajekt, trajekty, letiště, letadlo, letadla